MF Dnes

Topit lze i obilím. Je ekologické a levné27. ledna 2006

ŽLUTICE (MF Dnes) - Topit lze doma téměř vším. I obilím. Ředitelce ekologické výtopny ve Žluticích Pavlíně Volákové se obilí jako palivo zamlouvá.
„Kotel spalující obilí je jako zdroj energie pro vytápění velice zajímavý. Pokud bych byla na místě zemědělce, nerozmýšlela bych si jeho koupi ani chvilku. Moc by se mi do rodinného domku líbil,“ řekla ředitelka. Od plně automatizovaného kotle, který viděla u výrobce, nemohla odtrhnout oči a několikrát si jej obešla.

Topení obilím není v České republice nic neobvyklého. Na internetovém portále TZB - info je tabulka, podle které si může zájemce vypočítat náklady na vytápění tímto palivem. Při spotřebě tepla 100 gigajoulů zaplatí majitel rodinného domku za ekologické palivo patnáct tisíc korun ročně. „Při ceně dvě stě padesát korun za metrák se lze dostat i na deset tisíc,“ vysvětlila Voláková.

Topení obilím není sci - fi. Kotle běžně vyrábí firma v Červeném Kostelci. Jak uvedla pracovnice podniku Lucie Prymšová, firma nestačí kotle vyrábět. Proto zavedla pořadníky pro zemědělce a další zájemce.

Snad jediným problémem je ochrana paliva před sežráním myšmi. Obilí nesvědčí také vlhkost. Výhodou je malé množství popela. Z metráku obilí zbudou tak tři kilogramy. Ekologický popel může skončit jako kompost na zahrádce. Pavlína Voláková vystudovala fakultu technologie ochrany prostředí. Proto má blízko k ekologii. Když někde řekne, že se může topit i obilím, taky ji chtějí lidé málem ukřižovat. Ve světě totiž hladoví miliony lidí. „Pomůže, až když vysvětlím, jak je strašný boj o energii. A ropa, plyn nebo uhlí na poli nenaroste,“ konstatovala. Do kotle se hodí obilí napadené škůdci, a proto se nemůže použít v potravinářství.Letošní ceny tepla

pro uživatele centrálního vytápění v kraji, jednotka tepla gigajoule (GJ)

Karlovy Vary - 336 korun

Cheb - 520 korun

Sokolov - 317 korun

Žlutice - 378 korun

Ceny jsou včetně DPH

Pokud stát v budoucnu zavede ekologickou daň na veškerá fosilní paliva, ceny dál vzrostou. Výjimkou jsou Žlutice, kde se topí již pátým rokem biomasou